Forrige helg ble USAs marine sitt nyeste skip sjøsatt og døpt, det fikk navn et «USNS Harvey Milk», oppkalt etter en av de virkelig store homoaktivistene i USA.
I år er det ti år siden det amerikanske forsvaret tillot åpne homofile å tjenestegjøre for president og fedreland.
Det er også 66 år siden den unge marinesoldaten Harvey Milk (bildet) ble kastet på hodet ut av militæret fordi han homofil. Han fikk «avskjed i unåde», han trakk seg fra marinen for å ikke bli stilt for krigsrett.
Gjennom årene har cirka 100.000 amerikanere fått avskjed i unåde, skriver nrk.no. Det at marinen nå kaller opp en av sine skip etter Milk er et slags symbolsk plater på såret. Den amerikanske kongressen har også bestemt at alle som ble avskjediget på grunn av sin legning skal få pensjon fra forsvaret.
Milk ble senere en kjent homoaktivist, og i 1977 ble han valgt inn i bystyret i San Fransisco. Her var han med å utforme en lov mot diskriminering basert på seksuell legning. Året etter ble Milk skutt og drept av Dan White, et annet medlem av byrådet.
«USNS Harvey Milk» er et såkalt logistikkskip, det er 226 meter langt og har kostet 4,6 milliarder kroner å bygge.